כל האמת: כמה כסף נדרש להשקיע כדי ליצור מותג פרייבט לייבל מצליח באמזון?


מהו הסכום הנדרש להשקעה ראשונית באמזון בשנת 2022? באמזון ישנן מספר תצורות מסחר, ניתן להתחיל במסחר עם מינימום השקעה, בקניית סטוקים קטנים מהספקים האמריקאים רק כדי לטעום את השוק, ניתן למכור ספרים דיגיטלים וניתן להתמקד בהפרשי מחירים בין הפלטפורמות השונות בתצורת ארביטראג’. בשלוש הדוגמאות שכאן לא נצטרך תקציבים גדולים, אך גם רווחים גדולים – אין. על כן בואו נתמקד בשיטת המסחר פרייבט לייבל.

כמה צריך להשקיע היום במוצר ראשון בפרייבט לייבל?

התשובה מורכבת מאחר והתקציב הוא תלוי מוצר, קטגוריה ותחרות על המוצר הספציפי. כאשר בוחנים כמה השקעה נדרשת למוצר פרייבט לייבל באמזון אנו צריכים להתייחס לעלות המוצר והמחיר שלו באמזון, אם מדובר במוצר יקר באופן יחסי, כזה שנמכר באמזון ב30 דולר אנחנו יוצאים מנקודת הנחה גסה וראשונית שעלותו נעה בסביבות ה- 10 דולר כולל משלוח עד הגעת המוצר למחסני אמזון.

נחלק את מחיר המוצר הממוצע באמזון לשלוש כדי להבין את סדרי הגודל של עלות מחיר ההשקעה כולל שילוח.

אחרי שהנחנו שעלות המוצר היא 10 דולר, נבדוק מהי כמות המכירות של המתחרים הישירים שצפויים להיות לנו באמזון. לא נבחר את מוכרי ה Best Sellers, כלומר המוצרים שמוכרים הכי טוב בקטגוריה ואף לא כאלה שאינם מוכרים בכלל. נבחר את המוכרים הממוצעים. חשוב מאוד להגדיר קריטריונים מדויקים לבחירת המתחרים להתמודדות איתם בשלב הראשוני על מנת ליצור מסגרת השקעה ריאלית. ברגע שגילינו מי המתחרים, נלמד בכמה הם מוכרים, כמה זמן לוקח לייצר את המוצר וכמה זמן לשלוח את המוצר לאמזון. כאשר כל הנתונים בידינו, נוכל להעריך מה גודל התקציב אותו נדרש להשקיע כדי להיכנס לאמזון עם המוצר שבחרנו וביחס לתחרות הקיימת, כמו גם מהו החזר ההשקעה של אותו המוצר ומתי נצטרך להזמין את המלאי השני, כדי שלא נישאר באמזון ללא מלאי בין הזמנה להזמנה.

2 דרכים לקביעת התקציב 

דרך ראשונה: להגדיר תקציב ראשוני ולחפש מוצרים העומדים בתקציב על פי הנתונים אותם סקרנו קודם.
דרך שניה: לחפש את המוצר ולהבין מהו התקציב לאותו המוצר ורק לאחר מכן להבין האם אני עומד בתקציב שקבעתי או שעלי לעבור למוצר הבא.

ניקח לדוגמא את המוצר שבדקנו ושעלותו היא 10 דולר. בתחילת הדרך קבענו שהתקציב שידרש להשקיע ב-1000 יחידות ב-10 דולר הוא כ-10,000 דולר. נחלק את התקציב ב2.5 כדי לחלק את המלאי ראשוני, כלומר השקעה של 4000 דולר ולמלאי השני נשאיר את אותו הסכום בדיוק 4000 דולר. את יתרת הסכום נשאיר להוצאות חד פעמיות, כמו צילום תמונות, השקה ראשונית והוצאות בלתי צפויות.
בבדיקת התחרות מצאנו שהמתחרים, של המוצר אותו בחרנו, מוכרים 300 יחידות בחודש, לוקח לספק לייצר את המוצר כ- 30 ימים ועוד כ- 30 ימים למלאי להשלח ולהגיע מסין לארה”ב, בנוסף לוקח לאמזון לקלוט את המוצרים עוד 10 ימים. רצוי להוסיף עוד 20 ימים של אירועים בלתי צפויים שעשויים לקרות (ויש לא מעט כאלה) ויוצא שנדרשים לנו 90 ימים מרגע הזמנת המוצר, כלומר- 90 ימים של מלאי. 

המשמעות היא כי בהזמנה הראשונה נצטרך 900 יחידות כדי להתמודד עם המתחרה הישיר וברגע שנתחיל למכור נצטרך כבר להזמין מלאי נוסף, או להוסיף עוד חודש למלאי על מנת להיות בטוחים. התשובה הודאית לכך תגיע אחרי חודש של מכירות. אז נבין כמה מלאי נצטרך בהזמנה הבאה.

במידה החלטנו לבחור בחודש נוסף ובהזמנה של 1200 יחידות, אנחנו נדרשים להשקיע 12000 דולר כולל שילוח בהנחה שהמוצר באמת עולה 10 דולר .

כאן נדרש להתמודד בעיה נוספת, הגדרנו תקציב כולל של 10,000 דולר והגענו ל – 12,000 דולר. במצב הזה מוכרים רבים ישתדלו מאוד להגדיל את התקציב, לקחת הלוואה נוספת וזאת מבלי להבין שמדובר רק בחלק מהתקציב. יש סכומים נוספים שנדרש לקחת בחשבון –  כמו צילום המוצר, השקה, הוצאות בלתי צפויות וכמובן על המלאי השני שייצא לדרך עוד לפני שקיבלנו מאמזון את התשלום על המכירה.

לסיכום, חשוב מאוד לבצע תמחור מעמיק של המוצרים באמזון לפני שאנו יוצאים לדרך. ככל שהתמחור יהיה טוב ומעמיק יותר כך נוכל להבין בדיוק מהם הרווחים הצפויים לנו, האם כדאי להשקיע במוצר או להתקדם למוצר הבא.

אנו מזמינים אתכם ללחוץ כאן מטה על הלינק לפרטים נוספים על קורס אמזון פרייבט לייבל פרטי, אחד על אחד, מעודכן ומלא.

 

אנדריי סלפקוב
על הכותב
אנדריי סלפקוב

מומחה איקומרס, מרצה, יועץ ומנטור באמזון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *