האם כדאי לפתוח חנות פיזית או חנות שופיפיי?

עולם האיקומרס צומח ומציב אתגר משמעותי לבעלי החנויות הפיזיות בקניונים וברחובות. הקורונה גרמה ליותר אנשים לקנות באינטרנט, ובכלל זאת גם אוכלוסיות שחששו לבצע זאת בשל הקושי להתמודד עם הטכנולוגיה העכשווית.

על פי מומחי הסחר והפיתוח של האו”ם, UNCTAD , תחום המסחר האלקטרוני ראה עלייה דרמטית בחלקו מכלל המכירות הקמעונאיות, מ -16% ל -19% בשנת 2020.

אחת הדוגמאות לצמיחה המרשימה הזו התרחשה ברפובליקה של קוריאה: שם חוותה כלכלת הקמעונאות הדיגיטלית את הצמיחה הגדולה ביותר מזה מספר שנים: אם ב-2019 אחת מכל חמש עסקאות נסגרו ברשת, ב-2020 כבר היה מדובר באחת מתוך כל ארבע!

“נתונים סטטיסטיים אלה מראים את החשיבות הגוברת של הפעילויות המקוונות”, אמרה שאמיקה סירימאן, מנהלת הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של UNCTAD. “הם גם מצביעים על הצורך במדיניות כלכלית ברורה, במיוחד במדינות המתפתחות, מדיניות אשר תעזור להן לקבל נתונים שבהתאם להם, הן יוכלו לבנות מחדש את כלכלתן שנפגעה בעקבות הקורונה”.

גם בבריטניה נרשמה עלייה במספר העסקאות המקוונות בתקופה המקבילה, מ -%15.8 ל -%23.3. כך גם סין (מ -20.7% ל -24.9%), ארה”ב (מ-11% ל- 14% אחוזים), אוסטרליה (מ-6.3% ל- 9.4 אחוזים), סינגפור (מ-5.9% ל- 11.7% אחוזים) וקנדה (מ-3.6% ל-%6.2 אחוזים)¹.

online retail sales 2018-2020

השאלה המעניינת שמעלה מגמה זו היא האם הפופולאריות ומחזורי המכירות של חנויות אונליין יגברו על החנויות הפיזיות (Brick and Mortar)?

כדי לענות על השאלה הזו, אנחנו חייבים להבין מהם היתרונות הבלעדיים של חנות איקומרס.

מסחר בקנה מידע עולמי

ברגע שנפתח חנות בפלטפורמה בין לאומית כגון שופיפיי, נוכל להיות מוכרים גלובליים שמוכרים לכל העולם. כמובן שלא כל עסק יבצע מסחר חוצה גבולות , אך ההזדמנות קיימת. אפשרויות התרגום הקיימות בפלטפורמה ושינוי המטבע המקומי מוטמעות בקלות יתרה ומאפשרות את החשיפה לקהלים שונים ברחבי העולם.

שיווק ופרסום

ניתן לבצע אינטגרציה בין חנות איקומרס כגון שופיפיי לבין רשתות חברתיות כדוגמת אינסטגרם או פייסבוק. כל התהליך פשוט ביותר ונעשה בלחיצת כפתור. כמו כן, ניתן להוסיף גם אפליקציות שיווק ודיוור מדהימות המאפשרות אוטומציה מלאה ביצירת תקשורת יום יומית עם הלקוחות. חשוב לי לציין שכמוכרים ולמעשה כמשווקים, היעד הוא להיות כמה שפחות תלויים בהצגת מודעות בתשלום במודל על פי לחיצה ובמקום זאת לנצל טקטיקות שיווק מתוחכמות לשימור של לקוחות קיימים.

פתוח כל יום, כל היום

יתרון נוסף במסחר האלקטרוני הוא הזמינות: חנות שופיפיי יכולה להיות פתוחה כל היום 24X7, אפילו בזמן שאתם ישנים אתם עדיין יכולים למכור, ובגדול. החנות תמיד תהיה זמינה לקונים והם ירכשו במקום ובזמן המתאים להם. אין להם צורך להניע את הרכב, לחפש חנייה ולהסתובב בין חנויות, הכול (כפי שכבר אמרנו) בלחיצת כפתור.

עלויות נמוכות יותר

הוצאות שוטפות של חנות בשופיפיי מסתכמות בכמה מאות שקלים בודדים בחודש. תשלום על חנות (29$ במסלול הבסיסי), סליקה ומספר אפליקציות שימושיות.

השקעה בשיווק היא השקעה חוזרת ומחושבת כחלק מהרווח על המוצר. עם זאת, יש לקחת בחשבון השקעה ראשונית בשיווק לצורך הזרמת תנועה ראשונית בחנות.

כל זה אינו מתקרב במאומה להשקעה בחנות פיזית הכוללת בין היתר שכירות בגובה אלפי שקלים, ציוד משרדי ותפעולי שערכו עשרות אלפי שקלים ולכל ההוצאה הזאת יש להוסיף שכר לעובדים, אספקת תנאים סוציאליים על פי החוק וכו’. כל ההוצאות האלו יכולות להגיע בקלות גם ל-6 ספרות (תלוי מהו גודל העסק).

קניית סחורה

במסחר אלקטרוני ניתן לעבוד בשיטת ה’דרופשיפינג’ – המשמעות היא עבודה מול ספק בשיטה שבה הוא שולח את הסחורה לאחר שמתקיימת מכירה בחנות. שיטה זו חוסכת לנו את ההשקעה הכספית ברכישת מאות מוצרים מראש ולכן מצמצמת סיכונים להפסדים כבדים בגלל עודפים של סחורה שקשה למכור.

לעומת זאת, בחנות פיזית שיטה זו אינה ישימה מן הסתם.

ניתוח התנהגות לקוחות

כבעלים של חנות במסחר אלקטרוני יש לכם שליטה מלאה על נתוני הלקוחות ודפוסי הרכישה שלהם. ניתן לזהות בקלות מגמות, להבין מה מפריע ללקוח ואיך להגיע אליו בצורה נכונה יותר.

שופיפיי מאפשרת ניתוח נתונים מלא כולל אפשרות לדעת מי הגיע לדף התשלום ולא רכש (נטישת עגלה). בנוסף ניתן להתקין אפליקציות אשר יספקו נתוני לקוחות דרך ‘מפות חום’ (מפת חום מציגה את האזורים הכי חמים או קרים על גבי דפי החנות), ניתוח מלא של תנועת הלקוחות לקטגוריות ומוצרים שונים ועוד.

לעומת זאת, בחנות פיזית לא נוכל לנתח את התנועה בכלים מתקדמים, אלא רק באמצעות נתונים גולמיים של נתוני הקופה או “תחושת בטן”.

תשלומים וקניות ללא מגע

תשלום ללא מגע הינו צורך שעולה בתקופת ה’קורונה’. אנו עדים לכך שיותר אנשים פונים לרכישה באינטרנט על מנת לשמור על ריחוק חברתי. גם אוכלוסייה שלא נהגה להשתמש באינטרנט בגלל מגבלות טכניות ואחרות למדה כיצד לעשות זאת ולפיכך יש לחנות שופיפיי נקודת זכות נוספת.

אז איך עדיין קיימות חנויות בקניונים וברחובות?

כל חנות איקומרס, גם הטובה שתהיה, לא יכולה להחליף את החוויה של רכישה בחנות פיזית. הריחות המתקתקים, האווירה היוקרתית, מגע היד על הבדים הנעימים והתחושה של בילוי ופינוק. גם עם כל הקשיים שהחיים כיום מציבים בפנינו, אנשים מעוניינים בסופו של דבר לצאת מהבית, לרכוש וליהנות ממפגש חברתי.

לכן, אין ספק כי בתקופה הנראית לעין, נראה זה לצד זה חנויות איקומרס וחנויות פיזיות, ואם יש לנו את המשאבים להפעיל את שתיהן יחדיו, זוהי כנראה האפשרות הטובה ביותר.

¹ המידע לקוח מכתבת חדשות באתר האו”ם

רוצים לעשות את הצעדים הראשונים שלכם במסחר בשופיפיי אבל לא בטוחים מאיפה להתחיל?

הכנו לכם קורס חינמי לחלוטין שיכניס אתכם ישר לעניינים >>

ניסן מזרחי
על הכותב
ניסן מזרחי

מומחה, מרצה ויועץ בשופיפיי ויועץ לימודים באיקומרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *